Cikel Choregie: Srečanja

Komorni godalni orkester Slovenske filharmonije

The Slovenaian Philharmonic String Chamber Orchestra

Nika Gorič, sopran / soprano

Tine Bec (mentor /red. prof. / Prof. Jani Golob), Ljubljanski concertino št. 5, Kongresni trg /

Ljubljana Concertino No. 5, Square Kongresni trg

Vito Žuraj, Ljubljanski koncert št. 5, Knjiga teles za sopran in godala /

Ljubljana Concerto No. 5, e Book of Bodies for Soprano and Strings

Composition commission by Slovenian Philharmonic String Chamber Orchestra, funded by the Ernst von Siemens Music Foundation.

A. Vivaldi: Sinfonia al Santo Sepolcro RV 169 / Sinfonia al Santo Sepolcro RV 169

A. Vivaldi: In furore iustissimae irae, RV 626 / In furore iustissimae irae, RV 626

A. Vivaldi: Koncert za godala v g-molu RV 157 / Concerto for Strings in G minor RV 157

Komorni godalni orkester Slovenske filharmonije je v letih 2016 in 2017 naročil šest novih skladb z naslovom Ljubljanski koncerti, v katerih se njihovi avtorji soočajo s podobnimi izzivi, kot se je pred 300 leti J. S. Bach pri pisanju svojih Brandenburških koncertov. Na novo je definiral formo koncerta, uporabil nenavadne solistične instrumentalne zasedbe ter kot prvi namenil čembalu vlogo solističnega inštrumenta. Vito Žuraj je pri komponiranju Ljubljanskega koncerta št. 5 – "Knjiga teles za sopran in godala" raziskal nove zvočne razsežnosti visokega ženskega glasu v kombinaciji z godalnim korpusom. Pri tem je navdih črpal pri pesmih iz istoimenske pesniške zbirke Aleša Štegra. Kot solistka bo nastopila izvrstna mlada sopranistka Nika Gorič. V nadaljevanju koncerta ansambel izvedel dve deli Antonia Vivaldija, kot uvod v koncert pa Ljubljanski koncert št.5 s podnaslovom "Kongresni trg", ki ga je zvočno naslikal študent kompozicije na Akademiji za glasbo v Ljubljani, Tine Bec.